University of North Texas 18 v The Apprentice School 48       University of Texas at Arlington 18 v The Apprentice School 39       Penn State - Fayette 46 v Penn State - Greater Allegheny 7       University of Maryland / Baltimore County 18 v Penn State - Mont Alto 30       Penn State - Mont Alto 53 v Penn State - Beaver 0       Penn State University - DuBois 38 v Penn State - Mont Alto 14       SUNY / Stony Brook 20 v Yale University 27       Texas State University 10 v University of Texas at Arlington 40       Rensselaer Polytechnic Institute 47 v Clarkson University 6       UCF Open       

Builders open Virginia Duals Friday vs. Millersville

01/08/2008 -

The Apprentice School wrestling team will open the 2008 Virginia Duals American College Division on Friday morning with a 9 am match against fourth-seeded Millersville University of Pennsylvania.

A win in that match will pit the Builders against the winner of top-seeded Newberry College (S.C.) and McDaniel College (Md.) at 2 pm on Saturday. If the Builders lose against Millersville they will face the loser of that match at 1 pm on Friday.

The Marauders wrestle as a NCAA Division I program and they are 0-3 in dual matches this year after losing to Bucknell University (37-0), George Mason University (29-12) and Lock Haven University (19-18). This marks their third appearance in the Virginia Duals after taking second in 2004 and fourth in 2005.

The Builders make their 17th appearance in the Virginia Duals after finishing second in the 2007 American College Division to South Dakota State. Apprentice School is 6-4 in dual matches this year after going 1-3 in the Desert Duals in Las Vegas prior to Christmas.

AMERICAN COLLEGE DIVISION

Friday Jan. 11 - 9 am

Match 1: #1 Newberry College (SC) vs. McDaniel College (MD)

Match 2: #4 Millersville University (PA) vs. Apprentice School

Friday Jan. 11 - 11 am

Match 3: #3 SUNY Brockport vs. St. Andrews (NC)

Match 4: #2 Gannon University (PA) vs. Wagner College (NY)

Friday Jan. 11 - 1 pm

Match 5: Newberry-McDaniel loser vs. Millersville-Apprentice loser

Match 6: Brockport-StAndrews loser vs. Gannon-Wagner loser

Friday Jan. 11 - 3 pm

Match 7: 1 pm losers

Saturday, Jan. 12 - 2 pm

Match 8: Newberry-McDaniel winner vs. Millersville-Apprentice winner

Match 9: Brockport-StAndrews winner vs. Gannon-Wagner winner

Saturday, Jan. 12 - 4 pm

Match 10: Match 8 loser vs. Match 6 winner

Match 11: Match 9 loser vs. Match 5 winner

Saturday, Jan. 12 - 6 pm

Match 12: Match 10 winner vs. Match 11 winner (3rd place)

Saturday, Jan. 12 - 8:30 pm

Match 13: Match 8 winner vs. Match 9 winner (Championship)